ایران - آذربایجان

کریدور الکترونیکی ترانزیت کالا بین ایران، آذربایجان و گرجستان راه‌‌اندازی می‌شود

۰۹ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۵:۳۲ کد : ۲۰ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۲۱۷
رئیس کل گمرک ایران از اجرای طرح کریدور الکترونیکی (E-CORRIDOR) به منظور توسعه و تسهیل ترانزیت کالا بین گمرکات ایران، روسیه، آذربایجان، گرجستان و هند برای نخستین بار در دنیا خبر داد.
کریدور الکترونیکی ترانزیت کالا بین ایران، آذربایجان و گرجستان راه‌‌اندازی می‌شود

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، مهدی میراشرفی طی یک نشست خبری که به مناسبت 26 ژانویه، روز جهانی گمرک در محل ستاد مرکزی گمرک ایران برگزار شد، اظهارداشت: فاز اول این کریدور با حضور ایران، جمهوری آذربایجان و گرجستان به مرحله اجرا در خواهد آمد و در فاز بعدی کشورهای هند و روسیه نیز به آن ملحق خواهند شد.
وی افزود: هدف از اجرای این طرح استفاده از ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه ترانزیتی در کشورهای مسیر کریدور شمال- جنوب است.
رئیس کل گمرک ایران در این نشست با تشریح اقدامات انجام شده در چارچوب برنامه هوشمندسازی گمرک، از اجرای پروژه گمرک موبایل و پلمپ هوشمند (مجهز به تراشه RFID) به عنوان مهمترین اقدامات گمرک در سال 98 یاد کرد و گفت: تا قبل از پایان سال‌جاری مناقصه خرید آنتن‌های RFID به منظور تحت پوشش قرار دادن جاده‌های کشور انجام می‌شود که این امر به کاهش تخلفات، افزایش امنیت و امکان رصد محموله‌های ترانزیتی در مسیرهای ترانزیتی کمک خواهد کرد. در حال حاضر پنج گمرک مبدأ و مقصد ترانزیت در کشور به آنتن‌های RFID مجهز شده‌اند. میراشرفی با اشاره به اینکه گمرک از سازمان‌های پیشرو در بحث الکترونیکی کردن فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است، افزود: یکی از برنامه‌هایی که در قالب مکانیزاسیون رویه‌های گمرکی انجام شده حذف کامل کاغذ از فرآیندها است که موجب از بین رفتن امکان جعل اسناد، کاهش فساد، ارتقای سلامت اداری و به حداقل رساندن ارتباط فیزیکی ارباب‌‌رجوع با کارکنان گمرک (کارشناس مجازی) شده است.
رئیس کل گمرک ایران نصب راه‌بند و دوربین‌های پلاک‌خوان در گمرکات اجرایی را از دیگر اقدامات در بحث هوشمندسازی گمرک خواند و گفت: در عرصه بین‌المللی نیز راه‌اندازی دروازه‌های مشترک مرزی بین ایران و ترکیه در حال اجراست و در فازهای بعدی این نوع دروازه‌ها با کشورهای همسایه اجرایی خواهد شد.
میراشرفی اجرای مدیریت یکپارچه مرزی با هماهنگی بیشتر سازمان‌های همجوار در مبادی خروجی و ورودی را از دیگر اقدامات گمرک در راستای توسعه و تسهیل تجارت عنوان کرد و با اشاره به عملکرد تجارت خارجی کشور در 10 ماهه سال‌جاری اظهارداشت: در این مدت بیش از 72 میلیارد دلار کالا بین ایران و کشورهای خارجی مبادله شده که سهم صادرات از این رقم 115 میلیون و 348 تن به ارزش 35 میلیارد و 514 میلیون دلار و سهم واردات 28 میلیون و 608 تن به ارزش 36 میلیارد و 81 میلیون دلار بود.


نظر شما :